fbpx

Nowy zawodnik New York Knicks | mój ranking najlepszych obrońców NBA

8

WTMW.  Na wstępie dziękuję za wszystkie Wasze zamówienia z GWBA Shop! Bestsellerem, jeśli mogę tak to ująć, jest koszulka z motywem Kobe oraz minimalistyczna, czarna bluza z kapturem. Jestem poruszony odzewem, cieszę się, że los portalu nie jest Wam obojętny, a może spodobały Wam się ciuchy? Tak czy inaczej, kto jeszcze nie oglądał, niech wpada:

https://sklep.gwiazdybasketu.pl/

Jest niedziela, zwyczajowo przeznaczona na humorystyczną rubrykę Roberta zatytułowaną “Na przypale albo wcale”. W tym kontekście obiecuję nie poruszać żadnych ciężkich ani kontrowersyjnych tematów. Tylko dobra energia! Cieszę się, bo New York Knicks znów zrobili ciekawy manewr kadrowy. Z wolnej stopy zatrudniają gracza nazwiskiem Landry Shamet, kto zna?

NYK state of mind

Zawodnik to sztandarowy i bardzo szczególny jeśli chodzi o kompetencje rzutowe. 167 trójek na 42% skuteczności w swym pierwszym sezonie, dalej kłopoty zdrowotne i powroty, cztery razy transferowany, prawa do niego zrzekli się Wizards na początku lipca, bo faktycznie po cóż on w zespole bez widoków na zwycięstwa? Shamet to nie jest zawodnik, który będzie prowadził grę ani bronił dwie pozycje. Jego puszczasz w epizodach, w ustawieniu które ma problem ze spacingiem, czyli przestrzenią do gry w ataku pozycyjnym. Ustawiasz go w rogu parkietu tak, aby rywal ani przez moment nie pomyślał, aby podwoić gościa na piłce czy też sztuczny tłum stworzyć w polu trzech sekund. Bardzo groźny jako spot up shooter, nie tylko strzela, ale potrafi zaatakować closeout. Gdy jest zdrowy skończy akcję nawet znad obręczy.

Mimo wszystko jednak trójki stanowią 70% wszystkich jego prób rzutowych w karierze, a z rogów parkietu średnia kariery dochodzi do 44% skuteczności. Umowę zawarto na jeden sezon i jestem pewien, że motywacji Landry’emu nie zabraknie. W wieku 27 lat z pewnością chciałby znaleźć swój dom, swoją przystań w NBA. Trzymamy kciuki! Oto jak wyglądają Knicks u progu sezonu 2024/25:

  • PG: Jalen Brunson / Mile McBride / Cameron Payne / Tyler Kolek
  • SG: Mikal Bridges / Donte Divincenzo / Landry Shamet
  • SF: OG Anunoby / Pacome Dadiet / Keita Bates-Diop
  • PF: Julius Randle / Josh Hart
  • C: Mitchell Robinson / Precious Achiuwa / Jericho Sims

W minionym sezonie osiągnęli 50 zwycięstw pomimo licznych kontuzji kluczowych zawodników, w tej kampanii bukmacherzy szacują 53 zwycięstwa w Nowym Jorku. Mocno kibicuję chłopakom, uwielbiam “brak kalkulacji” nieodmiennie prezentowany przez podopiecznych Toma Thibodeau, ale jednak utrata Isaiah Hartensteina zaboli, musi zaboleć.

Tym niemniej ofensywnie mają obfitość zasobów, a do tego wyobraźcie sobie OG i Bridgesa przyklejonych do liderów drużyny przeciwnej. Tu się muszą dziać dobre rzeczy i oby drugiego środkowego znaleźli. Na radarze są takie nazwiska jak Nick Richards z Charlotte, Robert Williams z Portland czy Walker Kessler z Utah. Powiem tyle: będzie ciężko. Hartenstein oprócz prezencji podkoszowej, jako partner Brunsona w grze pick and roll był wręcz idealny. Wymienieni to głównie strażnicy obręczy, ale dobre i to, Achiuwa jest za mały a Sims nieograny totalnie i w meczach o stawkę Thibs mu raczej nie zaufa.

Best defenders in modern basketball

A propos dwójki obrońców nowojorskich, pomyślałem sobie KTO jest najlepszym obrońcą w lidze jeśli chodzi o poszczególne elementy rzemiosła. Tym razem bez statystycznych wskaźników, choć jestem pewien że pokryłyby się z tym co myślę, a jak Wy sądzicie?

  • najlepszy obrońca obwodowy 1v1: Jrue Holiday
  • najlepszy obrońca z pomocy na pozycjach 1-2: Alex Caruso, Derrick White
  • najlepszy nawigator zasłon, obrońca gry pick and roll: Lu Dort, Jalen Suggs

Weźmy przykładowo minione playoffs, liderzy Mavericks (Luka czy Kyrie) bardziej męczyli się z Oklahomą niż Minnesotą po części dlatego, że Dort nie zdychał na zasłonach. Niestety mocno chwalony za obronę indywidualną Jaden McDaniels, nie posiadł chyba jeszcze fizyczności by przebijać się na zasłonach z podobną sprawnością. Tym niemniej wraz z Edwardsem mają jeszcze dużą przestrzeń na rozwój w tym elemencie.

  • najlepszy obrońca na pozycje 2-4: OG Anunoby, Herb Jones
  • najlepszy obrońca na pozycje 4-5: Bam Adebayo / Anthony Davis
  • najlepszy obrońca post up, stricte siłowej gry: Joel Embiid (!)
  • najlepszy strażnik obręczy: Rudy Gobert, choć to schyłek, za chwilę Victor Wembanyama

Jeśli miałbym wymienić najbardziej wszechstronnego defensywnie gracza w lidze to kieruję wzrok na czterech ludzi: Anunoby, Bam, Draymond i Davis. Jeśli zdjąć im z głowy nadmiar obowiązków, gdy nie muszą świecić oczami za błędy kolegów i nic im fizycznie nie dolega, ci czterej pokryją kompetentnie w zasadzie każdą pozycję na parkiecie.

No i zauważcie, że Celtics, Knicks, Thunder i po części Wolves dysponują elitarnym duetami defensywnymi: Jrue/White -OG/Bridges – Caruso/Dort – McDaniels/Edwards. Powiem tyle, nie bez kozery należą do czołówki NBA. Dobry pakiet defensywny na obwodzie + spacing + star power to recepta na wygrywanie w dzisiejszej koszykówce. Bo czy ligę można wygrać atakiem? O tym spróbują nas przekonać Dallas Mavericks z Luką, Kyrie i Klayem Thompsonem. Zobaczymy jak im pójdzie.

Other NBA news

-> Lakers zatrudniają kameruńskiego podkoszowego Christiana Koloko. Chłopak cały ubiegły sezon stracił z powodu złego stanu zdrowia. Lekarze zdiagnozowali u niego problemy z krzepliwością krwi i tworzeniem się zakrzepów. Koloko musi przyjmować leki i być poddawany testom. Mierzy 216 cm wzrostu, jest szczupły (105 kg) ale sprawny i dysponuje rzadkim zasięgiem, jego rozpiętość ramion sięga 229 cm! Czy będzie stanowił jakąkolwiek różnicę? Pozycję centra w LAL okupują Davis, Hayes oraz Christian Wood. Awaryjnie na piątce zagrać mogą LeBron bądź Hachimura stąd uważam, że Koloko jest wyłącznie zabezpieczeniem na wypadek kontuzji.

-> Isaac Okoro jednak zostaje w Cavaliers, dogadali się, trzyletni kontrakt opiewa na kwotę 38 milionów dolarów. No i znów mam zgryz, bo Okoro to jedyny kompetentny stoper na piłce w Cleveland, ale zestawianie go z Allenem i Mobleyem to małe nieporozumienie. Cavs liczyli wcześniej na sign and trade, zainteresowanie wyrażali Hornets i Nets, nie wiem co planują teraz.

-> Adidas zamyka linię butów Trae’a Younga, powody są oczywiste, budżet się nie spina. Pewnie większość z Was nawet nie słyszała o tym, aby Young miał swój “signature shoe” ani nie wiedzieliście, że Trae gra akurat w adidasach. Patrząc z tej perspektywy, po odejściu Dejounte Murraya z ATL, zapewne zobaczymy Trae oddającego po 30 rzutów do kosza w meczu. Nie będzie pokłonów jak przed trzema laty w Madison Square Garden, bo Hawks nie awansują do playoffs, ale Young będzie w czołówce statystyk, możecie być pewni.

To wszystko na tę chwilę, sponsorami dzisiejszego odcinka są: Przemek Stepski, Niemek 10 oraz Cygan – pozdrawiam serdecznie i polecam się na przyszłość. B

8 comments

  1. Array ( )
    Odpowiedz

    Zrobiłem trzy nowe klipy NBA, tak gdyby ktoś miał ochotę obejrzeć 😉

    Vol. 5 – https://vimeo.com/1009459638
    Vol. 4 – https://www.youtube.com/watch?v=C7hjAGxl-K4
    Vol. 3 – https://www.youtube.com/watch?v=ONDuHYHPIuY
    A tutaj stare:
    Vol. 2 – https://www.youtube.com/watch?v=nJ58d8J9gJc
    Vol. 1 – https://www.youtube.com/watch?v=yD_PgfxC49U

    YT niestety zablokował u siebie część V., dlatego jest m.in. na Vimeo.
    Pozdrówki 🙂

    (4)
  2. Array ( )
    Odpowiedz

    Rzeczywiście, 4ty model będzie ostatnim z serii butów Younga. Współpraca trwala od 2018 roku, ale dopiero w 2021 roku dostal signature shoe.

    (0)
  3. Array ( )
    Odpowiedz

    Mavs po all star mieli chyba najlepszą obronę w całej lidze. Indywidualnie nie są może dobrymi obrońcami ale widać Kidd umie ich tak poukładać że ich współpraca przynosi efekty.

    (7)
    • Array ( )

      Jeśli się utrzymają w lidze nie mając kompletnie rzutu. Wątpię żeby wypadli ale kto wie. Na pewno bez rzutu nigdy nie będą dużo znaczyć

      (0)

Komentuj

Gwiazdy Basketu